Archiwum - Droga krzyżowa

2013-03-10

Doga Krzyżowa

Powstała dla upamiętnienia cierpień Chrystusa, a zwłaszcza Jego Zbawczej męki i śmierci. Pielgrzymi przybywający do Jerozolimy, już od czasów starożytnych chętnie nawiedzali i rozważali drogę Męki Chrystusa. Szli więc kolejno od miejsca Jego modlitwy w Ogrójcu przez pałac Piłata, pretorium, aż na Golgotę i do Grobu Pańskiego. Zwyczaj ten przyjął się na przełomie XII i XIII w. w Kościele Zachodnim. Sprzyjał temu panujący wówczas klimat pobożności pasyjnej, kazania głoszone przez zakony: franciszkański i dominikański. Podkreślano w nich fizyczny element Męki Chrystusa i potrzebę ludzkiego współczucia. Później temat ten podjęły także pieśni pasyjne. Do istoty nabożeństwa Drogi Krzyżowej należy rozważanie Męki Pańskiej przy czternastu stacjach. Dziś tę tradycję rozmyślania, budowania i nawiedzania czternastu stacji, która powstała w XVIII w., uzupełnia się coraz częściej dodatkiem piętnastej stacji, mówiącej o Zmartwychwstaniu Chrystusa Pana.

Droga krzyżowa w każdy piątek dla dzieci o godz. 16.30, dla młodzieży i dorosłych o godz. 17.30.

W okresie Wielkiego Postu prowadzona przez grupy duszpasterskie naszej Parafii:

·03.03.2017 - Duchowa Adopcja, czyli Obrońcy Życia Poczętego

·10.03.2017 - Czciciele św. Michała Archanioła

·17.03.2017 - Róże Żywego Różańca

·24.03.2017 – Kandydaci do Bierzmowania

·31.03.2017 - Ruch Domowego Kościoła, czyli Oaza Rodzin

·07.04.2017 - Ruch Światło-Życie, czyli Oaza młodzieżowa

·14.04.2017 - Wielki Piątek - prowadzi kapłan

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedziele o godz. 17.00. Kazania pasyjne w tym roku głosi  ks. Krzysztof Konopka CSMA

Gorzkie Żale.

Są nabożeństwem rdzennie polskim. Nabożeństwo składa się z trzech części i wzorowane jest na modliwie brewiarzowej. Śpiewane i znane jest ono tylko w Polsce. Rozpowszechniali je w naszym kraju Księża Misjonarze (Lazaryści). Autorem tekstu jest ks. Wawrzyniec Benik, misjonarz. Pierwszy drukowany tekst Gorzkich Żalów ukazał się w 1707 r. W tym też roku zostały one odśpiewane po raz pierwszy w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Kronikarz tamtych czasów nadmieni, że na to nabożeństwo przyszła cała Warszawa, wszystkie stany i najwyższe władze. Z nabożeństwem tym tradycyjnie związane są kazania pasyjne.