Archiwum - Słowo Proboszcza

2015-02-15

Drodzy Parafianie!

Rozpoczęły się ferie zimowe, czas upragnionego odpoczynku dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i wychowawców. Jedni spędzają ten czas aktywnie, na powietrzu ciesząc się zimą i sportami zimowymi inni leniwie przy komputerze i telewizji.  Kończy się karnawał, wielu ludzi cieszyło się z tego wesołego czasu spędzając go na zabawach, młodzi ludzie - przyszli maturzyści – bawili się na licznych studniówkach, młodzież oazowa na pogodnych wieczorach, albo na wieczorach chwały. Najbliższy taki wieczór odbędzie się u oo. Redemptorystów 20 lutego o godz. 19:00. Za nami już tłusty czwartek, który przypomina nam o zbliżającym się poście. A my właśnie jesteśmy już w przededniu Wielkiego Postu, który zachęca nas do refleksji. W Środę Popielcową usłyszymy słowa „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, „prochem jesteś i w proch się obrócisz”, te słowa mają w nas wzbudzić ducha pokuty, umartwienia i zachęcić do jałmużny czyli dzielenia się z ubogimi.  

Ale przedtem kilka aktualnych wiadomości: 31 stycznia ks. biskup Józef Szamocki rozpoczął wizytacje kanoniczną w naszym dekanacie – Toruń II, odbyła się ona w Przysieku. W naszej parafii przewidziana jest na 25 i 26 kwietnia, wtedy też nasza młodzież przyjmie sakrament Bierzmowania. Natomiast w święto Matki Bożej z Lourdes 11 lutego, w środę, obchodziliśmy Dzień Chorych. Mszy św. o godz. 10:00 przewodniczył ks. Marek Bałwas kapłan niepełnosprawny diecezji włocławskiej. Z tej okazji nasi chorzy, którzy tyle nam ofiarują przez swoje cierpienie i modlitwę, przybyli licznie do naszej świątyni, a niektórych przywieźliśmy do kościoła lub pomogliśmy dojść. Każdy z chorych miał okazję przystąpić do spowiedzi i komunii świętej oraz otrzymał sakrament namaszczenia chorych i błogosławieństwo lurdzkie. A potem Parafialny Klub Seniora i Caraitas naszej parafii zorganizował spotkanie w kawiarence, ale o tym piszemy w innym miejscu. Dziękujemy wszystkim za udział i przygotowanie tego spotkania. Wczoraj natomiast obchodziliśmy święto patronów Europy, Cyryla i Metodego, którzy pierwsi dotarli do Słowian i nauczali ich chrześcijaństwa.

W dniach od 15 do 21 lutego obchodzimy 48 Tydzień Trzeźwości pod hasłem: „Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i narodu”. Zachęcamy do abstynencji i do modlitwy o trzeźwość, za uzależnionych od alkoholu oraz za ich rodziny.

W środę 18 lutego przypada Popielec, dlatego najpierw parę słów o Środzie Popielcowej.

Środa popielcowa - poprzedzana niegdyś hucznie wtorkiem zapustnym, czyli ostatnim dniem karnawału - to pierwszy dzień trwającego 40 dni Wielkiego Postu (stąd też stara polska nazwa Wstępnej Środy).   Post zgodnie ze swoją nazwą nawiązuje do czterdziestodniowego pobytu Chrystusa na pustyni, gdzie pościł i był kuszony przez szatana. Jezus udał się na to odosobnienie i umartwianie zaraz po przyjęciu chrztu z rąk św. Jana i przed rozpoczęciem publicznej działalności. Wtedy też św. Jan nawoływał do pokuty oraz przygotowania na przyjście Zbawiciela, który będzie chrzcił "Duchem Świętym i ogniem".   Post jest więc jednym z elementów pokuty. Obrzęd ten u chrześcijan nadal stanowi początek wielkopostnego okresu.   Kapłani posypują głowy popiołem mówiąc "z prochu powstałeś i w proch się obrócisz". Przypominają, jak szybko mija życie.   Jeszcze na początku XX wieku w Popielec trwały zabawy. Rytuał wprowadzono do liturgii Kościoła około IV wieku i aż do X wieku przeznaczony był dla osób publicznie odprawiających pokutę. Ten prosty obrzęd stanowi pozostałość po starożytnej liturgii nakładania pokuty na publicznych grzeszników.

    Pokutnicy gromadzili się w świątyni, wyznawali grzechy, kapłan zaś posypywał ich głowy popiołem, nakazując opuszczenie wspólnoty na czas pokuty. Progi świątyń wolno im było znowu przestąpić dopiero po spowiedzi w Wielki Czwartek.   Z czasem, dla podkreślenia solidarności Kościoła z uznanym za trędowatego grzesznikiem, rozciągnięto wspomniany zwyczaj na wszystkich uczestników liturgii. W XI w. papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele.   Popiół jest symbolem umartwienia i nawrócenia się do Boga. Przygotowuje się go paląc gałązki palm wielkanocnych lub innych drzew, które zostały poświęcone w Niedzielę Palmową w poprzednim roku.

A więc rozpoczynamy Wielki Post czyli czas nawrócenia. Dlatego korzystajmy z Sakramentu Pokuty i Pojednania oraz uczestniczmy w nabożeństwach pokutnych: Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach. Od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej trwa czas Komunii i spowiedzi św. wielkanocnej, który przygotowuje nas do godnego przeżycia najważniejszych tajemnic naszej wiary: męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. W ŚRODĘ POPIELCOWĄ i WIELKI PIĄTEK obowiązuje post ścisły, tzn. tych, którzy ukończyli 14 rok życia, a nie ukończyli 60 lat. Ma to być po pierwsze post jakościowy – wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i alkoholu oraz post ilościowy – dwa posiłki lekkie i jeden do syta. Rodzice powinni zatroszczyć się o to, aby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani są jeszcze obowiązkiem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentycznego ducha pokuty.

W Środę Popielcową Msze św. z posypywaniem głowy popiołem na znak rozpoczęcia pokuty będą odprawione o godz. 7.00, 8.00, 10.00, 16.30 dla dzieci, 18.00 oraz o godz. 19.30 dla ludzi pracy, którzy wcześniej nie mogli wziąć udziału w Eucharystii.

Jak już podałem, w Wielkim Poście rozpoczną się nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żalów. Droga Krzyżowa będzie w każdy piątek: dla dzieci o godz. 16.30 oraz dla dorosłych o 17.30. Każdą Drogę Krzyżową w okresie Wielkiego Postu poprowadzi inna Wspólnota. Natomiast Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym będą się odbywać w każdą niedzielę o godz. 17.00. Kazania pasyjne będzie głosił diakon naszego zgromadzenia, który będzie odbywał praktykę duszpasterską w naszej parafii.

I jeszcze ostatnie ogłoszenie – w środę popielcową i w następną niedzielę przed kościołem zbierane będą ofiary do puszek na ogrzewanie kościoła, pomieszczeń kościelnych oraz Oratorium.

Na nadchodzące ważne dni w życiu każdego chrześcijanina z serca Wam błogosławię i zapewniam o pamięci w modlitwie

Ks. Proboszcz Robert Giza CSMA