Archiwum - Słowo Proboszcza

2016-02-14

Drodzy Parafianie!

 

Zakończyliśmy Rok Życia Konsekrowanego dziękujemy za Waszą modlitwę, której doświadczaliśmy. Przed nami wzmożona praca i troska o rozwój duchowy. Środą Popielcową rozpoczęliśmy Wielki Post, czas pokuty, wyciszenia, rozmyślań o Męce Pana Jezusa, ale także właśnie tej wzmożonej pracy nad sobą. Oby nas nie zabrakło przy konfesjonale, szczególnie, że przeżywamy Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Ten czas nawrócenia także wiąże się z naszymi uczynkami. Wiara bez uczynków jest martwa. Może ktoś potrzebuje naszej pomocy, modlitwy czy dobrego slowa. Zachęcamy do rozwijania swojej wiary poprzez uczynki miłosierne najpierw co do duszy a potem co do ciała. Uczynkami miłosierdzia są dzieła miłości, przez które przychodzimy z pomocą naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy (Por. Iz 58, 6-7; Hbr 13, 3). Pouczać, radzić, pocieszać, umacniać, jak również przebaczać i krzywdy cierpliwie znosić – to uczynki miłosierdzia co do duszy. Uczynki miłosierdzia co do ciała polegają zwłaszcza na tym, by głodnych nakarmić, bezdomnym dać dach nad głową, nagich przyodziać, chorych i więźniów nawiedzać, umarłych grzebać (Por. Mt 25, 31-46). Spośród tych czynów jałmużna dana ubogim (Por. Tb 4, 5-11; Syr 17, 22) jest jednym z podstawowych świadectw miłości braterskiej; jest ona także praktykowaniem sprawiedliwości, która podoba się Bogu (Por. Mt 6, 2-4). Ale czy pamiętamy o tym? Wielki Post charakteryzuje się tym, że pracujemy nad sobą wypełniając określone zadania, a więc jałmużna, post i modlitwa wyznaczają jakość naszej pracy nad sobą. Dzielmy się z potrzebującymi, odmawiajmy sobie rzeczy niekoniecznych ale nade wszystko zagłębiajmy się w modlitwie.

Rozpoczynamy Drogi Krzyżowe i Gorzkie Żale. Droga Krzyżowa będzie odprawiana w każdy piątek. Dla dzieci o godz. 16.30, dla dorosłych i młodzieży o 17.30. Każde nabożeństwo będą przygotowywać i prowadzić przedstawiciele innej wspólnoty parafialnej i tak: 12 lutego – Duchowa Adopcja, 19 lutego - Czciciele św. Michała Archanioła, 26 lutego - Róże Żywego Różańca, 4 marca – Patronat Misyjny i Wspólnota Miłosierdzia, 11 marca - Ruch Domowego Kościoła, czyli Oaza Rodzin, 18 marca – Ruch Światło-Życie, czyli Oaza młodzieżowa w miarę dobrej pogody Droga Krzyżowa odbędzie się po parku o godz. 17.00 (Po drodze krzyżowej Msza św. ok. godz. 18.30), 25 marca – w Wielki Piątek Drogę Krzyżową poprowadzi kapłan.  Adorację krzyża poprowadzi Oaza młodzieżowa 4 marca po Mszy o godz. 18.00.  Natomiast Gorzkie Żale będą odprawiane w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 17:00. Naukę w czasie tego nabożeństwa będzie głosił ks. Marcin Gierada.

Przypominamy, że za udział w tych nabożeństwach można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami: 1. Brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak całkowitej dyspozycji - zyskuje się odpust cząstkowy) 2. Stan łaski uświęcającej (brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna 3. Przyjęcie Komunii świętej (czyli uczestnictwo we Mszy św.) 4. Odmówienie modlitwy (np. "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Mario") w intencjach Ojca Świętego (nie chodzi o modlitwę w intencji samego papieża, choć i ta modlitwa jest bardzo cenna; modlitwa związana z odpustem ma być skierowana w intencji tych spraw, za które modli się każdego dnia papież. Papież Franciszek w orędziu na Wielki Post a orędzie nosi tytuł „Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary (Mt 9,13). Dzieła miłosierdzia na drodze jubileuszu”, pisze: „Nie zmarnujmy tego czasu Wielkiego Postu, który sprzyja nawróceniu! Prośmy o to przez macierzyńskie wstawiennictwo Dziewicy Maryi, która jako pierwsza, w obliczu wielkiego Bożego miłosierdzia, jakim Bóg Ją darmo obdarował, uniżyła się (por. Łk 1, 48) mówiąc, że jest pokorną służebnicą Pańską (por. Łk 1, 38).”

Na nadchodzące dni Wielkiego Postu z serca Wam błogosławię i zapewniam o pamięci w modlitwie

Ks. Proboszcz Robert Giza