Wspólnoty - Duchowa Adopcja

Strona internetowa o DUCHOWEJ ADOPCJI www.duchowaadopcja.com.pl

Program uroczystości podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w 2012 r.

26 marca 2012 r., w poniedziałek, poniedziałek Święto Zwiastowania Pańskiego pragniemy po raz kolejny podjąć osobiście modlitwę wstawienniczą w obronie jednego poczętego życia. W czasie Mszy św. o godz. 8.00 lub 18.00 złożymy publiczne uroczyste przyrzeczenie. Przynosimy ze sobą świece, a przy ich płomieniu wypowiadamy formułę Przyrzeczenia. Płomień będzie podawany od Paschału.
Uroczystość tę poprzedzą nabożeństwa:
Piątek - 23 marca - Droga Krzyżowa wynagradzająca o godz. 17.30:
- za grzechy dzieciobójstwa,
- za pogardę dla prawa Bożego, stojącego na straży godności, wolności i szczęścia ludzkiego
Sobota - 24 marca, godz. 17.30:
Różaniec - Tajemnice bolesne - w intencjach o spełnienie życzeń Matki Bożej Fatimskiej o ożywienie apostolstwa Duchowej Adopcji.
Niedziela - 25 marca - godz. 17.00
Gorzkie Żale
Poniedziałek - 26 marca - godz. 8.00 lub 18.00 -
Uroczysta Eucharystia połączona ze złożeniem przyrzeczenia.

Zapraszamy serdecznie do wpisywania się do Księgi Pamiątkowej, która będzie wyłożona na stoliku przed ławkami - od 21 marca. Zostawiamy w ten sposób dla przyszłych pokoleń pamiątkę i wyraz naszej troski o największą wartość otrzymaną od Boga - dar ludzkiego życia.
Tekst codziennej modlitwy pozostaje ten sam; te osoby, które go dotychczas nie posiadają, będą mogły go pobrać z koszyczka obok księgi.
Te osoby, które ze względów zdrowotnych - niepełnosprawne, chore, w sędziwym wieku - nie będą mogły przybyć na uroczystą Eucharystię - mogą złożyć to przyrzeczenie przed krzyżem lub obrazem i przez 9 miesięcy modlić się codziennie w intencji dziecka i jego rodziców oraz wybraną dziesiątką Różańca św., dodając jako dobrowolne, dodatkowe postanowienie, np. ofiarując swoje cierpienie, litanię, koronkę, czytanie lub słuchanie Pisma św.
Dnia 31 marca 2012 r., w ostatnia sobotę miesiąca, jako obrońcy życia poczętego spotkamy się na Adoracji Najświętszego Sakramentu po Mszy św. o godz. 8.00.
Przybądźmy licznie! Jezus na nas czeka!

Animatorzy Duchowej Adopcji

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego jako forma modlitwy wstawienniczej przyszła do Polski z Zachodu (Francji i Anglii) i jest odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej Fatimskiej. W Polsce została zainicjowana przez Ojców Paulinów w 1987 r. w Warszawie w kościele Ducha Świętego. Jest modlitwą w obronie poczętego a zagrożonego w swoim istnieniu nienarodzonego życia ludzkiego.

Nasza parafia po raz pierwszy podjęła tę formę obrony życia 25 marca 1994 r. w święto Nawiedzenia NMP, w dniu Świętości Życia. Ten uroczysty akt zawierzenia Bogu Ojcu poprzedziło triduum, tj. Gorzkie Żale, Droga Krzyżowa i Różaniec wynagradzające grzech dzieciobójstwa. W roku 1999 po raz szósty uroczystą Mszą św. połączoną z kolejnym podjęciem Duchowej Adopcji otwarto okres 9 miesięcy codziennej modlitwy za dziecko przydzielone nam przez Dawcę Życia. Członkowie grupy odmawiają jedną wybraną tajemnicę różańca świętego i podejmują dodatkowe postanowienia (np. post).

Co trzy miesiące odprawiana jest Eucharystia za poczęte dziecko i za jego naturalnych rodziców. Co miesiąc, w ostatnią sobotę po Mszy św. o godz. 8.00 członkowie wspólnoty adorują Jezusa wystawionego w Najświętszym Sakramencie.

Wspólnota Duchowej Adopcji rozrasta się z roku na rok. Świadczą o tym wpisy do księgi - wpisują się wierni parafii toruńskich, którzy w swoich kościołach nie spotkali się jeszcze z tą formą obrony żyjącego już dziecka.

W 1998 r. (piąty rok działania) wspólnota odbyła jednodniową pielgrzymkę do sanktuariów Matki Boskiej Brzemiennej do Chełmna i Wąbrzeźna. W 1999 roku w czerwcu członkowie grupy pielgrzymowali do sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie, Westerplatte i Piaseczno. W 2003 roku odbyła się pielgrzymka do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Nasza walka o ratowanie życia poczętego

 • 1996 - skierowanie do A. Grześkowiak (Klub Senackiego NSZZ Solidarność) 1200 protestów przeciwko projektowi wyłączenia przez Senat RP dzieci poczętych spod prawnej ochrony.
 • 1999 - indywidualny protest do Telemagazynu Nowości przeciwko niestosownemu zareklamowaniu reprodukcji średniowiecznej sceny Zwiastowania Pańskiego na reprodukcji "Magazyn o magicznej stronie życia - Wróżka 12".
 • 2000 - protest przeciwko eutanazji: 517 podpisów z naszej parafii do oddziału Rejonowego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.
 • 2002 - protest do Marszałka Sejmu RP przeciwko skróceniu urlopów macierzyńskich. W trybie nagłym zebrano 20 podpisów.
 • 2003 - protest przeciwko wprowadzeniu na teren Polski pigułki aborcyjnej RU 486.
 • 2004 - Apel do Marszałka Sejmu RP przeciwko ingerencji w prawo osoby ludzkiej do życia; udział w proteście przeciwko pojawieniu się holenderskiej pływającej kliniki aborcyjnej na terytorialnych wodach polskiego Bałtyku. Spotkanie toruńskich obrońców życia ludzkiego nad brzegiem Wisły. Przy zapalonych zniczach, razem z duchownymi odmówiony został różaniec i odśpiewane zostały Suplikacje. Nad brzegiem rzeki ustawiono znicze. W proteście wzięło udział 50 osób.

Liczba osób adoptujących poczęte dzieci na przestrzeni kilku lat

 • 1994 - 29 osób
 • 1995 - 57 osób
 • 1996 - 198 osób
 • 1997 - 557 osób
 • 1998 - 232 osoby
 • 1999 - 147 osób
 • 2000 - 103 osoby
 • 2001 - 124 osoby
 • 2002 - 181 osób
 • 2003 - 110 osób
 • 2004 - 112 osób
 • 2005 - 133 osoby
 • 2006 - 117 osób

Opiekun grupy: ks. Andrzej Górnik