Wspólnoty - Ministranci

WSPÓLNOTA MINISTRANCKA

Króluj nam, Chryste!

Grupa ministrantów istnieje od początku powstania naszej parafii. Obecnie liczy ok. 40 osób w wieku od 8 do 20 lat. Jako wspólnota posiada swój sztandar. Ministranci podzieleni są na kilka grup. Każdą grupą kieruje starszy ministrant - grupowy. Spotkania dla ministrantów odbywają się w każdą sobotę o godz. 10.00. Co miesiąc w pierwszy czwartek ministranci spotykają się na uroczystej Mszy św. o godz. 18:00. Ministranci nie tylko odbywają formację biblijną, ale biorą udział w rozgrywkach piłki nożnej, w której odnoszą liczne sukcesy. W tym roku w pucharze piłki nożnej nasi zajęli II miejsce. Część ministrantów należy również do Ruchu Światło - Życie, działającego w naszej parafii.

Opiekun grupy: ks. Kazimierz Joniec

Prezes: Wojciech Osmański
Wice - prezes: Krystian Koryciński
Animatorzy: Jarosław Deskiewicz, Daniel Garnicz - Garnicki, Mateusz Kasprzyk, Krystian Koryciński, Marcin Kwiatkowski, Dariusz Leśniewski

STOPNIE MINISTRANCKIE

Kandydaci: Sebastian Kurpiewski, Paweł Malinowski, Jerzy Lichy, Kuba Szymborski, Maciej Żurawski

Ministranci młodsi: Oskar Grzonkowski, Paweł Kowalkowski, Kacper Leśniak, Patryk Mierzwa, Bartosz Nowacki, Artur Ogiński, Wiktor Rutkowski, Jakub Sowa, Remigiusz Stanowski, Jacek Wierzejewski

Ministranci starsi: Andrzej Bała, Jakub Dąbrowski, Daniel Garnicz - Garnicki, Kajetan Grupa, Artur Jabłoński, Tymoteusz Makowski, Mateusz Osmański, Piotr Reddigk, Dawid Wróblewski

Lektorzy: Jarosław Deskiewicz, Dominik Dudek, Mateusz Kasprzyk, Krystian Koryciński, Marcin Kwiatkowski, Dariusz Leśniewski, Łukasz Olkiewicz, Wojciech Osmański, Łukasz Rydz, Adrian Saluk, Krystian Wankiewicz.

SPOTKANIA
- Pierwszy Czwartek Miesiąca godzina 18:00 - Uroczysta Msza Święta dla ministrantów i ich rodziców. Po Mszy Świętej spotkanie z księdzem Kazimierzem
- Sobota godzina 10:00 - Zbiórka ministrancka.

W dniach 15-17 października odbyły się zjazdy ministrantów w trzech michalickich parafiach: Krośnie, Pewli Małej i Górkach, połączone z turniejem piłki nożnej o Puchar Anioła.
Pan Bóg dał piękną pogodę, księża proboszczowie objęli nas swoim patronatem (nie tylko honorowym), a ministranci mieli sporo frajdy na boiskach, hali sportowej, podczas konkursów liturgicznych, przy ognisku itp. Nie zabrakło oczywiście, jak na ministrantów przystało, czasu na wspólną modlitwę, różaniec, piękną liturgię we wspólnocie parafialnej oraz radość w gronie rówieśników. Księża opiekunowie wygospodarowali też czas, by spotkać się i porozmawiać na temat formacji ministranckiej w naszych parafiach.

Organizatorem zjazdu ministrantów w Krośnie był ks. Marek Posełkiewicz i jego ministranci. A oto wspólnoty, które zajęły kolejne miejsca w Pucharze Anioła:
I - Krosno (Młode Duszki)
II - Miejsce Piastowe
III - Krosno (FC Ruach)
IV - Nowa Słupia.

W Pewli Małej obowiązki gospodarza pełnił ks. Dariusz Trybus ze swoimi ministrantami. Kolejność drużyn:
I - Pewel Mała
II - Pawlikowice
III - Byszyce
IV - Pewel Ślemieńska
V - Gorzków.

W Górkach stroną organizacyjną zajął się ks. Piotr Bulanda i jego ministranci. Oto kolejne miejsca w Pucharze Anioła:
I - Marki
II - Toruń
III - Warszawa Bemowo
IV - Górki
V - Słupno.

Drużyny, które zajęły pierwsze i drugie miejsca w swoich rejonach zakwalifikowały się do finału Pucharu Anioła, który odbędzie się w czerwcu 2011 r. w Stalowej Woli.


Co słychać u ministrantów...

W sobotę, 27 lutego odbył się w naszej parafii zjazd ministrantów i lektorów dekanatu Toruń II oraz turniej halowej piłki nożnej w trzech kategoriach wiekowych: ministranci młodsi - szkoła podstawowa, ministranci starsi - gimnazjum i lektorzy ze szkół ponadgimnazjalnych. Na spotkanie przybyły ze swoimi opiekunami: trzy drużyny z parafii Miłosierdzia Bożego, trzy drużyny z parafii świętego Antoniego, dwie drużyny z parafii Matki Bożej Zwycięskiej i nasi ministranci i lektorzy we wszystkich kategoriach wiekowych, wspomagani przez kibiców z Oazy.
Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią o godz. 9.00, której przewodniczył ks. Marek Żuchowski - duszpasterz parafii Miłosierdzia Bożego. Słowo Boże wygłosił diecezjalny duszpasterz ministrantów ks. Rafał Bochen z parafii św. Antoniego. Kaznodzieja w krótkiej homilii zachęcił ministrantów, by odważnie walczyli na boisku, ale przede wszystkim by starali się wygrać najważniejszy „turniej", którym jest nasze życie. Na pewno tak się stanie, jeśli nie zapomnicie nigdy, że Tym, któremu służycie przy Ołtarzu, jest Jezus Chrystus. Oprawę liturgiczno - muzyczną przygotowała młodzież naszej parafii.
Po Mszy św. młodsi sportowcy udali się do Szkoły Podstawowej nr 13, starsi natomiast do hali gimnastycznej „Olimpijczyk" przy ul. Słowackiego, by tam rozegrać mecze. Rywalizacja zarówno w jednej jak i drugiej hali była bardzo zacięta, jednak towarzyszył jej klimat radości i wzajemnej przyjaźni. To prawda, co mówił kiedyś ks. Bosko, wielki wychowawca dzieci i młodzieży, że jeśli boisko tętni życiem, to szatan zmuszony jest wyjechać na wakacje. Po niemal całodziennym zmaganiu się - bo turniej trwał do godz. 16.00 - wyłoniono zwycięzców:
- kategoria: ministranci młodsi - Parafia Miłosierdzia Bożego,
- kategoria: ministranci starsi - Parafia Matki Bożej Zwycięskiej,
- kategoria: lektorzy - Parafia św. Michała Archanioła i bł. ks B. Markiewicza.
Pamiątkowe dyplomy oraz puchary wręczył drużynom ks. dziekan Stanisław Majewski. Zwycięzcy reprezentować nas będą w turnieju diecezjalnym, a może również ogólnopolskim, któż to wie....
Przypomnę, że w minionym roku 2009 nasi lektorzy zdobyli drugie miejsce w turnieju diecezjalnym. Życzymy im dalszych sukcesów na boisku, ale przede wszystkim radości ze służby Panu Jezusowi przy Ołtarzu.
ks. Kazimierz

Być ministrantem ...

Bycie ministrantem to służba, obowiązki, ale też zaszczyt i wspaniała przygoda z Panem Jezusem. Przygoda, którą przeżywa się wspólnie, w gronie sympatycznych kolegów, mających ciekawe zainteresowania, różne pomysły na spędzanie wolnego czasu, a co najważniejsze, starających się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś dobrego. Liturgiczna Służba Ołtarza w naszej parafii liczy ok. 55-ciu czynnych ministrantów i lektorów oraz ok. 20 -tu tych, którzy nie mogą systematycznie podejmować służby ze względu na różnego rodzaju obowiązki, ale kiedy tylko czas im na to pozwala z radością wspierają swoich młodszych kolegów. Należy wspomnieć, że ważną funkcję pełnią panowie zbierający tacę, niosący figurę Matki Bożej Fatimskiej. Oni też w świetle przepisów liturgicznych należą do LSO.
Do podstawowych obowiązków ministranta należy służba przy ołtarzu przynajmniej raz w tygodniu - w wybranym przez siebie dniu, w niedzielę, oraz w czasie ważnych uroczystości parafialnych. Spotkania formacyjne, tzw. zbiórki, odbywają się w soboty o godz. 10.00. Zbiórki składają się z trzech części: teoretycznej - poznawanie przepisów liturgicznych, praktycznej - wcielanie ich w życie podczas prób w kościele oraz rozrywkowej - zabawa, konkursy, sport.
Raz w miesiącu, w pierwsze czwartki, ministranci zapraszają na uroczystą Mszę świętą swoich rodziców, by wspólnie z nimi modlić się oraz w czasie wspólnych spotkań dzielić się z nimi swoimi troskami i osiągnięciami. Rodzice spełniają bardzo ważne zadanie podczas formacji ministranckiej i lektorskiej swojego syna, kształtują takie jego cechy, jak: obowiązkowość, odpowiedzialność, poczucie piękna, umiejętność współdziałania z innymi w grupie. To właśnie rodzice przypominają swoim synom o dyżurach, budzą ich rano na Msze świętą oceniają jakość służby po powrocie z kościoła.
Ministranci mają swoją salkę, w której nie tylko uczą się i modlą. Przychodzą do niej często, aby np. zagrać w tenisa stołowego, bilard lub zwyczajnie spotkać się i porozmawiać. To w niej gromadzą swoje pamiątki, dyplomy oraz puchary zdobyte podczas turniejów ministranckich w piłkę nożną. Takich wyjazdów na turnieje było dużo w ostatnim czasie, między innymi do: Warszawy, Górek koło Garwolina, Stalowej Woli, Aleksandrowa Kujawskiego, Marek.
Miło spędzili też czas niektórzy ministranci oraz lektorzy na obozie ministranckim, który odbył się w czasie wakacji w Rabce Zdroju. Tam wraz z kolegami z innych michalickich parafii wędrowali po górach, jeździli na wycieczki do Zakopanego, Wadowic, Krakowa, grali w piłkę, chodzili na basen oraz pod okiem kleryków uczyli się pięknej służby przy ołtarzu.
Można by mówić jeszcze o wielu fajnych rzeczach, którymi zajmują się ministranci, (jeżdżą na wycieczki rowerowe, spotykają się przy ognisku, poznają ciekawych ludzi, odbywają kursy lektorskie), ale najważniejsze jest to, że stanowią zgraną wspólnotę i są blisko Pana Jezusa Eucharystycznego. Zapraszamy do naszego grona chętnych chłopców, którzy chcieliby zaprzyjaźnić się z Panem Jezusem i z nami. Może coś wspólnie dobrego zrobimy dla wspólnoty parafialnej, którą wszyscy tworzymy.
Zapisy u ks. Kazimierza, który jest opiekunem ministrantów lub w zakrystii.

Ks. Kazimierz

Lektorzy z Rybaków dziesiątą drużyną w Polsce.

W dniach 1-2 maja 2010 w Elblągu odbywały się V Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza, których organizatorem był Parafialny Uczniowski Klub Sportowy RAFAEL i Olimpia 2004 Elbląg.
Impreza zebrała ok 100 drużyn z 42 diecezji w Polsce. Mistrzostwa rozgrywane były w 3 kategoriach wiekowych: MINISTRANCI (szkoła podstawowa), LEKTORZY MŁODSI (gimnazjum) oraz LEKTORZY STARSI (szkoła ponadgimnazjalna), a wśród nich nasi reprezentanci - mistrzowie dekanatu Toruń II i diecezji toruńskiej - Łukasz Olkiewicz, Wojtek Osmański, Jakub Frąckiewicz, Damian Ordon, Darek Szczypiorski, Adrian Saluk, Sławomir Buczkowski, Kamil Jankowski ze swoim opiekunem ks. Kazimierzem oraz ministrantem Wiktorem i jego tatą panem Przemkiem Rutkowskim, który pomagał nam jako kierowca, fotograf i kibic.
Od 15.00 w dniu 30 IV przybywały do Elbląga grupy z całej Polski. Tragiczna wiadomość o wypadku koło Nidzicy, w którym zginęło 2 lektorów i kierowca z Diecezji Radomskiej doszła ok 21.30 i popsuła nieco klimat Mistrzostw, ale także zmotywowały do powagi uczestników.
W sobotę o godzinie 8.30 w sobotę na rozpoczęcie turnieju odprawiona została Msza Św. przez ok 80 - ciu kapłanów pod przewodnictwem ks. bp. Józefa Wysockiego. Uczestniczyło w niej ponad 1000 lektorów i ministrantów z całej Polski w strojach liturgicznych. W homilii ks. bp. zachęcił młodych sportowców do gorliwej służby Chrystusowi, opiekunom zaś podziękował za zajęcie się tymi chłopcami, z których wielu przybiegło do kościoła za piłką. Oczywiście nie zabrakło w czasie Mszy św. modlitwy za zmarłych przyjaciół z diecezji radomskiej.
Po godz. 10.00 rozpoczęły się zmagania piłkarskie na dziewięciu halach sportowych, które trwały do ok. 17.00. Nasza drużyna po trzech wygranych meczach, jednym remisie i jednej porażce zakwalifikowała się do najlepszej szesnastki. Duże nowoczesne hale powodowały, że można było się czuć jak na Mistrzostwach Polski. Klimat stworzony na największej i nowocześnie wyposażonej hali CSB podnosił poziom i motywował do rywalizacji o zwycięstwo.
Pierwszy dzień zakończył się GALĄ MISTRZOSTW o godzinie 20.00 na hali CSB.
Podczas niej odbył się wielki show piłkarski dzięki zaangażowaniu PZPN i zaproszeniu ciekawych ludzi. Taka forma i styl prowadzenia Gali mógł tylko dodawać energii do dalszej rywalizacji, która następnego dnia rozpoczynała się od 1/8 finału A i B w każdej kategorii. Jak wyglądała GALA, mogą powiedzieć tylko uczestnicy, a w pewnym stopniu przedstawić mogły zdjęcia i filmy. Można je znaleźć na stronie internetowej: http://www.mplso.pl/
Drugi dzień rozpoczął się również od Eucharystii w Katedrze Elbląskiej, której przewodniczył Redaktor Naczelny ogólnopolskiego czasopisma ministranckiego Króluj nam Chryste, do asysty zostali wybrani m. in. lektorzy z naszej parafii: Łukasz i Damian. Następnie na halach kontynuowano rozgrywki. Tym razem mecze rozgrywano systemem pucharowym, tzn. do dalszej walki przechodziła zwycięska drużyna, przegrane drużyny zabiegały o dalsze miejsca. Trzeba zatem było mieć oprócz dużych umiejętności jeszcze sporo szczęścia. W rezultacie nasza drużyna zajęła 10 - te miejsce, co bardzo cieszy, gdy weźmie się pod uwagę, że najlepszych drużyn w swoich diecezjach było 36 (najstarszej kategorii wiekowej), a parafii w Polsce jest 10114. W czasie trwania zawodów można było zobaczyć nieco inną atmosferę niż na podobnego typu zawodach. Zabawa, wspólne kibicowanie, czystość, stonowane komentarze i pilnowanie się aby w mowie nie używać wulgaryzmów bardzo cieszyły organizatorów.
Gratulujemy naszym lektorom i życzymy im, by byli również mistrzami przy ołtarzu, a przede wszystkim w życiu. Króluj nam Chryste.

Nasz bramkarz

Darek w akcji...

Drużyna Anioły Toruń

Anioły Toruń

Hala

Przygotowania do dekoracji