Archiwum - Siostry Michalitki opuszczają Toruń

2014-06-08

Siostry Michalitki opuszczają Toruń

 

Podczas wizytacji sióstr michalitek w styczniu br. zastępczyni Przełożonej Generalnej Michalitek przekazała nam pismo od Matki Generalnej i Zarządu Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła skierowanego do Ojca Generała ks. Kazimierza Radzika i Proboszcza parafii, następującej treści:

Zarząd Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym, na posiedzeniu Rady Generalnej w dniu 3 stycznia 2014 r., podjął decyzję o likwidacji naszej placówki w Toruniu, w związku z tym pragniemy prosić Czcigodnego Ojca Generała o zrozumienie, przychylność dla tej decyzji i rozwiązanie umowy.

Pracę w Toruniu Zgromadzenie podjęło 64 lata temu, przez ten czas starałyśmy się, jak najlepiej spełniać zadania wynikające z umów, potrzeb wspólnoty braterskiej oraz potrzeb duszpasterskich. Jesteśmy wdzięczne Bogu i św. Michałowi Archaniołowi, który szczególnie patronuje tej wspólnocie parafialnej, za wszystkie lata posługi na tym miejscu, otrzymane łaski oraz doznaną od współbraci i parafian życzliwość.

Myśl o likwidacji, jakkolwiek podjęta z przykrością i trudem, powstała z przyczyn istotnych dla całokształtu prac naszego Zgromadzenia. Obecnie mamy wiele trudności personalnych, spowodowanych spadkiem powołań, którego doświadczają liczne Zgromadzenia w Polsce i który zapewne nie jest też obcy Zgromadzeniu Księży. Wybór padł na Toruń, ponieważ Zgromadzenie nie posiada tu własnego domu, jest to jedyna placówka prowadzona w tej części Polski, a także zakres wykonywanej posługi zmniejszył się w ostatnich latach. Dlatego ufamy, że te dwa odcinki pracy w kuchni i zakrystii, które pozostały, zostaną podjęte przez kompetentne osoby.

Zamknięcie placówki w Toruniu planujemy dokonać z dniem 30 czerwca 2014 r. Jeszcze raz polecamy tę sprawę przychylności i zrozumieniu Ojca Generała. Dziękujemy za wszelkie dotychczasowe dobro i życzliwość, Z darem modlitwy i wyrazami szacunku

m. Natanaela Bednarczyk przełożona generalna

Oraz do proboszcza parafii: Niniejszym pismem informuję o decyzji podjętej przez Zarząd Zgromadzenia odnośnie likwidacji naszej placówki w Toruniu i posługi w tutejszej parafii. W załączniku przekazuję pismo skierowane do Ojca Generała Kazimierza Radzika w tej sprawie.

Na ręce Księdza Proboszcza pragnę podziękować za wieloletnią współpracę Księży Michalitów z naszym Zgromadzeniem na niwie toruńskiej ziemi i prosić o zrozumienie naszej decyzji, podyktowanej trudnościami personalnymi. Zamknięcie domu zakonnego planujemy dokonać z dniem 30 czerwca 2014 r.

Z poważaniem i wdzięczną modlitwą za wszelkie dobro 

m. Natanaela Bednarczyk przełożona generalna

 

Tak wiec po 64 latach służby Bogu i ludziom Siostry Michalitki opuszczają Toruń. Najpierw jednak powiemy, jak tu trafiły. Otóż Przełożona Generalna Towarzystwa Sióstr Św. Michała Archanioła Matka Anna Jarosz dnia 11 kwietnia 1950 r. skierowała do Kurii Biskupiej w Przemyślu pismo z prośbą o pozwolenie na otwarcie domu zakonnego w Toruniu w diecezji chełmińskiej. Prośbę motywowała tym, że Księża Michalici kilkakrotnie zwracali się do Zgromadzenia w sprawie przysłania im do toruńskiego domu zakonnego sióstr, które zajęłyby się kuchnią i kaplicą. Rada Generalna Towarzystwa Sióstr św. Michała Archanioła uchwałą z dnia 25 marca 1950 r. postanowiła przejąć wymienioną placówkę.

Kuria Biskupia Obrządku Łacińskiego w Przemyślu wystosowała w dniu 15 kwietnia 1950 r. pismo do Przełożonej Generalnej Towarzystwa Sióstr Św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym, w którym w myśl kanonu 495 pozwala na założenie nowego domu zakonnego sióstr w Toruniu, jeżeli także tamtejszy Ks. Biskup Ordynariusz się zgodzi. Tymczasem biskup chełmiński Kazimierz Józef Kowalski zgodę na fundacje domu zakonnego Sióstr Michalitek w Toruniu wydał już wcześniej w dniu 27 stycznia 1950 roku.

Tak więc 1 maja 1950 roku Siostry Michalitki rozpoczęły pracę w Toruniu. Pierwszymi siostrami w tej placówce były: s. Benedykta Przydział i s. Wincenta Kulesza. Siostry prowadziły kuchnię i pralnię miejscowych michalitów oraz obsługiwały kaplicę. Zakres pracy sióstr stopniowo się poszerzał, z czasem podjęły one opiekę nad chorymi w parafii.

Od 1953 r. siostry podejmowały różne posługi u Michalitów w Toruniu. Oprócz poświęcenia wiele czasu na służbę Bogu wykonywały prace domowe: gotowanie, pranie bielizny, pomoc ludziom chorym i samotnym. Chociaż wymiar prac był różny, to jednak siostry swoje ciche prace i cierpienia ofiarowywały w intencji dzieci, młodzieży, ludzi potrzebujących pomocy – zgodnie z duchem Ojca Założyciela.

W 1970 r. po utworzeniu parafii siostry rozpoczęły także katechizację dzieci szkolnych i przedszkolnych. Pierwsza katechetką była s. Klaudia Styczyńska. W 1974 r. przejęły siostry prace w kancelarii parafialnej. Pierwsza „kancelistką” była s. Bernadetta Murzyn.

Z chwila powstania parafii wspólnota Sióstr bardziej włączyła się w apostolskie zadania Kościoła nauczając dzieci zasad wiary i wychowując je na chrześcijan „powściągliwych i pracowitych”. Siostra katechetka nie tylko uczyła religii, ale była odpowiedzialna za grupę dziecięca, Bielanki, scholę. Organizowała różne przedstawienia teatralne z okazji przypadających świąt liturgicznych. Z kolei siostra zakrystianka w kościele dbała o zdobienie ołtarzy, utrzymanie porządku w prezbiterium i zakrystii. Troszczyła się o naczynia liturgiczne, bieliznę kościelną, przygotowywała wszystko do Mszy św. i nabożeństw. Nietrudno było również zauważyć siostrę pracującą w kancelarii. Sistry towarzyszyły Wspólnotom parafialnym nie tylko na modlitwie ale również przewodząc Patronatowi Misyjnemu i Wspólnocie Miłosierdzia oraz Wspólnocie Piękna Domu Bożego. W historii naszej parafii najwięcej było osiem sióstr, obecnie tyko trzy: s. Judyta – przełożona, s. Amadeusza i s. Katarzyna – kucharki.

Czas teraz na wykaz Sióstr Przełożonych domu zakonnego sióstr w omawianym okresie. Oto ona:

- s. Benedykta Przydział 1950-1955

- s. Karolina Cebulak 1955-1961

- s. Elżbieta Półchłopek 1961-1967

- s. Waleria Kaprzyk 1967-1968

- s. Maria Leń 1968-1978

- s. Zbigniewa Stępor 1978-1981

- s. Aniela Ostrowska 1981-1984

- s. Danuta Przybyś 1984-1987

- s. Ezechiela Suchan 1987-1990

- s. Cyryla Kramek 1990-1993

- s. Celina Romanowska 1993-2000

- s. Diana Jończyk 2000-2003

- s. Marietta Kaleta 2003-2005

- s. Tobiasza Marek 2005-2008

- s. Tarsycja Trusz 2008-2011

- s. Judyta Kopiec 2011-2014.

 

Prace sióstr w parafii toruńskiej niewiele ulegały zmianie. Realizowały one charyzmat swoich założycieli poprzez życie według rad ewangelicznych są poddane woli Bożej, ofiarowały one modlitwę, pokutę i pracę w intencjach całej parafii. Brakować nam ich będzie, ale zgodnie z wolą Bożą idą ofiarować swoją modlitwę i pracę w innych miejscach a my szanujemy decyzję przełożonych. Pozostaje nam tylko modlić się o liczne i święte powołania. Będziemy zawsze o Was pamiętać i będziemy się za Was modlić. Dziękujemy Wam za wszystko!